کاشت سبزی در گلدان پلاستیکی

کاشت سبزی در گلدان پلاستیکی

کاشت سبزی در گلدان پلاستیکی بسیار آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید زندگی آپارتمانی امکان داشتن گلخانه را هم گرفته، چه برسد به تولید سبزیجات برای مصرف روزانه.» این فکر خیلی‌هاست و بهانه‌ای می‌شود که اگر به کاشت سبزی و گیاه هم علاقه دارند، بگذارندش کنار، اما یکسری راه دررو وجود دارد که حتی توی خانه و در فصل‌های مختلف بشود سبزیکاری کرد. اگر شرایط آب و هوایی بیرون از خانه مناسب نیست، می‌شود داخل خانه هم گیاهان را‌تر و تازه نگه‌داشت و حتی سبزی‌کاشت و استفاده کرد؛ فقط کمی حوصله و رسیدگی می‌خواهد. این یک پیشنهاد هیجان‌انگیز است که در عین طراوت و تازگی سبزی‌های سر سفره، صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه‌ای به همراه خواهد داشت.

مراحل کاشت سبزی در گلدان پلاستیکی

انتخاب بذر مناسب

شما می‌توانید انواع سبزی‌ها مانند تره، شاهی، ریحان، گشنیز، جعفری، شنبلیله، خرفه، پونه، شوید، تربچه، ترخون، مرزه، پیازچه و… را در گلدان پرورش دهید. برای کاشت سبزی در گلدان پلاستیکی بایستی با توجه به نوع سبزی که قصد پرورش آن را دارید از بذر و یا نشاء استفاده کنید. کاشت برخی از سبزی‌ها باید به این صورت باشد که فقط بذرشان روی خاک پاشیده شود اما برخی دیگر نیاز به نشاء دارند تا داخل خاک کاشته شوند. انواع بذر سبزیجات را می‌توانید از گلخانه‌های گل و گیاه تهیه کنید و توجه داشته باشید که بذر تولید همان سال را بخرید. در مورد نشاء نیز سعی کنید نشاهایی را خریداری کنید که ضخیم بوده و قامت ساقه آن‌ها راست باشد و برگ زرد و سوراخ نداشته باشد.

انتخاب گلدان مناسب

ما در این مقاله آموزش کاشت سبزی در گلدان پلاستیکی را داریم بنابراین لازم است که جنس گلدان‌تان پلاستیکی باشد، می‌توانید از نوع سفالی نیز استفاده کنید. از آنجایی که سبزی‌ها گیاهان علفی یک ساله محسوب می‌شوند و ساقه و ریشه زیادی ندارد، انتخاب گلدانی با طول ۲۰-۲۵ سانتی‌متر مناسب خواهد بود.شما می توانید جهت انواع گلدان پلاستیکی  با شماره تلفن 09133328032 تماس بگیرید. 

انتخاب خاک مناسب

کاشت سبزی در باغچه با کاشت آن در گلدان از نظر نوع خاک بسیار باهم متفاوت هستند. در کاشت سبزی داخل باغچه تنها شخم زدن،  کود‌دهی و آبیاری آن اهمیت دارد، اما در کاشت سبزی داخل گلدان باید خاک مناسب را نیز برای آن تهیه کرد. خاک مناسب گلدان ترکیبی از ماسه، خاک باغچه، خاک برگ و کود است. همچنین خاک گلدان باید سبک و زهکشی شده باشد.

مراحل کاشت سبزی در گلدان پلاستیکی

۱. پس از انتخاب بذر، گلدان و خاک مناسب برای کاشت سبزی، خاک را الک کنید و گلدان را تا ارتفاع ۱۵ سانتی‌متری با آن پر کنید و سطح آن را با آبپاش کمی مرطوب کنید. (توجه داشته باشید که خاک نباید خیس شود، زیرا کار برایتان سخت خواهد شد) خاک را به خوبی توسط بیلچه زیر و رو کنید.

۲. در داخل هر گلدان تقریباً ۱۰ عدد از هر نوع بذری که قصد کاشت آن را دارید بریزید و روی آن‌ها را یک لایه نازک یعنی تقریباً ۲ برابر اندازه بذر خاک بریزید. دقت کنید که اندازه خاک بیشتر نشود زیرا بذرها خفه شده و نمی‌توانند رشد کنند.

 روز قبل از کاشت سبزی در گلدان پلاستیکی، بذرها را داخل آب ولرم به مدت ۸ ساعت تا ۳ روز خیس کنید. پس از گذشت این زمان آن‌ها را از آب خارج کرده و روی یک پارچه یا روزنامه قرار دهید تا خشک شوند، سپس می‌توانید آن‌ها را روی خاک بریزید.

آبیاری مناسب

۳. در روزهای ابتدایی تا زمانیکه بذرها جوانه بزنند برای آبیاری گیاه خود یک روزنامه روی گلدان پهن کنید، به گونه‌ای که به طور کامل روی خاک را بپوشاند. سپس با آبپاش شروع به آبیاری کنید. برای آنکه سبزی‌ها رشد بیشتری داشته باشند گلدان خود را دور از نور و در تاریکی قرار دهید تا روزنامه‌ کم‌کم بالا بیاید.

۴. پس از بالا آمدن روزنامه می‌توانید آن را برداشته و به صورت مستقیم به گیاه آب بدهید و در معرض نور قرار دهید. سبزی‌ها در معرض نور، بیشتر رشد می‌کنند اما اگر نور کافی نداشتید می‌توانید از لامپ‌های فلورسنت  استفاده کنید.

۵. آبیاری صحیح برای سبزی‌ها باید در صورت خشک شدن خاک باشد. یعنی هر زمانی که احساس کردید خاک گلدان خشک شده است کمی به آن آب بدهید.

* آبیاری بیش از حد به گیاهان اجازه نمی‌دهد که اکسیژن کافی به آن‌ها برسد و در نتیجه از بین می‌روند.

۶. پس از دو هفته می‌توانید به خاک سبزی‌ها کود را اضافه کنید. کود مناسب برای این کار کود طبیعی است اما در صورتی که کود طبیعی در دسترس نداشتید می‌توانید از کودهای شیمیایی استاندارد استفاده کنید. مقدار مورد نیاز کود را می‌توانید از نوشته‌های روی بسته بخوانید.

۷. اگر همه مراحل قبل را به خوبی و بدون اشتباه انجام داده باشید می‌توانید در این مرحله بعد از گذشت ۲ هفته سبزی‌های خود را برداشت کنید.

انواع خدمات و محصولاتی که گلسار پلاست به شما عزیزان ارائه می دهد :

فروش گلدان اصفهان ،   خرید گلدان اصفهان ،   تولید گلدان اصفهان ،   گلدان پلاستیکی اصفهان ،  فروش عمده گلدان اصفهان ،  خرید عمده گلدان پلاستیک اصفهان ، گلدان اویزاصفهان ، گلدان درختچه ای اصفهان  ، انواع زیر گلدان اصفهان ، انواع پایه گلدان اصفهان در مدلهای مختلف  ، تولید گلدان اصفهان ،  تولید گلدان پلاستیکی اصفهان ، تولید گلدان در اصفهان ، گلدان پلاستیکی اصفهان  ، گلدان پلاستیکی در اصفهان ، عمده فروشی گلدان پلاستیکی در اصفهان ، فروش گلدان پلاستیکی گلخانه در اصفهان ، گلدان پلاستیکی سیاه اصفهان ، سینی نشا اصفهان ، سینی نشا برنج در اصفهان ، قیمت سینی نشا برنج اصفهان ، خرید اینترنتی گلدان اصفهان ، خرید گلدان پلاستیکی بزرگ در اصفهان ، خرید گلدان پلاستیکی سیاه اصفهان ،  خرید اینترنتی گلدان اصفهان ، خرید اینترنتی گلدان اصفهان ، خرید گلدان پلاستیکی بزرگ در اصفهان ، مرکز فروش گلدان پلاستیکی در اصفهان ، فروش عمده گلدان پلاستیکی نشایی اصفهان ، عمده فروشی گلدان پلاستیکی اصفهان ، فروش گلدان پلاستیکی نشایی اصفهان ، گلدان پلاستیکی گلخانه ارزان در اصفهان ، خرید اینترنتی گلدان نشا در اصفهان .